Arama Motorları Nasıl Çalışır?

Arama motorları nasıl çalışır sorusu bir çok internet kullanıcısı tarafından zaman zaman merak edilen bir konu. Arama motorlarının çalışma mantığı konusunda bazı soru işaretlerini gidermek üzere sizlere bu konu ile ilgili kısa bilgiler vereceğiz. Bu bilgiler elbette çok da fazla teknik bilgiler olmayacak. Aslında arama motorlarının işlevlerini iki ana başlık altında listelemek mümkündür: Birincisi tarama, ikincisi indexleme…

Arama motorları nasıl çalışır?

Tarama Ve İndexleme Özellikleri Olmasaydı…

Tam anlamıyla şöyle diyebiliriz: Tarama ve indexleme özellikleri olmasaydı arama motorları da olmazdı. Bir dünya düşünün ki içerisinde milyarları aşan, sayısını tahmin bile edemeyeceğimiz kadar içerik olsun. Bu içeriklerin her birini taramak, arama motorlarının ilk işi… Taranan bu içeriklerden sonra link adını verdiğimiz bağlantı kodları dikkate alındığı için link seçimini doğru yapmak gerekir. İndexleme işi ise başlı başına muazzam bir iş… Bütün bu bilgileri, belgeleri, resimleri, videoları arama motorlarının kayıt altına almasına, indexleme diyoruz. İşte arama motorlarının çalışma mantığına dair önemli ayrıntılar burada beliriyor çünkü arama motorları bu indexleri listeleyeceği zaman bazı kriterleri göz önünde bulunduruyor. Nedir bu kriterler? İndexlenen bütün içerikten ilgili kısım, yaptığınız sorguya göre sıraya diziliyor. Bir arama motoru müşterisine sergilemek istediği internet sayfasında özgünlük, canlılık, aktiflik gibi kriterleri inceler. Bu kriterlerdeki başarıya göre internet sitelerini sıraya dizer. Popülerlik, sitelere gösterilen ilgi ve alaka düzeyi arama motorları için çok önemlidir.

Sonsuz Bir Dünya Ve Bu Dünyada Kaybolmamanın Yolları

Arama motorları, sonsuz bir dünya üzerinde çalışıyor. İnternet var olduğundan beri internet aracılığı ile depolanmakta olan bilgi her geçen saniye artıyor. Şuan da birileri internete bir şeyler yüklüyor, on saniye sonra da yükleyecek. İşte bu sonsuz dünyayı en iyi şekilde tanımak ve bizlere yalnızca bu dünyanın ilgilendiğimiz kısmını ulaştırmak arama motorlarının işi… İnternette kaybolmuyorsak, aradığımız şeyi buluyorsak bunu temin eden sistemler arama motorlarıdır. Saliseler içerisinde katrilyonlarca sonucu karşımıza çıkarabilen bu arama motorları, şüphesiz dünyanın en büyük ve kalıcı icatlarının başında geliyor. Google’da bir arama yaptığımızda “Yaklaşık 1.100.100.1000 sonuç bulundu” ibaresini 0,28 saniyelik bir zaman ibaresi ile birlikte görüntüleyebiliyorsak, arama motorlarının hakkını teslim etmenin ne kadar zor olduğunu anlayabiliriz. Arama motorları bizim istediğimiz bilgiyi, diğer bütün internet içeriğinden seçer ve önümüze koyar. Bize de ulaşmak istediğimiz bilgiye ulaşmak için önümüze gelen bu internet adreslerinden hangisinin doğru adres olduğunu bulmak kalır. Bundan sonraki süreç deneme yanılma yöntemiyle ilerleyerek çözülebilecek bir süreçtir.

Birkaç Terim İle Birlikte Anlatmak Gerekirse

Arama motorlarının çalışma prensiplerini birkaç terim ile birlikte anlatmak gerekirse şöyle anlatabiliriz:

Crawling: Bu aşamada yapılan iş, arama motorlarının internet sitelerine ulaşmak için linkleri, bağlantıları ve diğer bütün izleri takip etmesidir.

Indexing: Bu teferruatlı araştırma işinden sonra bulunan bütün internet siteleri arama motorlarının sürücülerine kaydedilir. Bu kayıtlama işlemine “indexing” denir.

Ranking: Diyelim ki bir arama yaptınız. Yaptığınız bu arama sonucunda hangi bilgiye ulaşmanız gerekiyor? Ranking, bu durumu belirleyen bir çalışmadır. Hangi bilginin, belgenin, içeriğin yaptığınız arama sonucunda size ulaştırılması gerektiğine dair yapılan sıralama çalışmasıdır.

Displaying: Bulunan ve kayıt altına alınan içerikler için en etkili düzenlemenin nasıl yapılacağını bulan çalışmadır. Arama motorları bu aşamada artık içerikleri nasıl sergileyeceklerine dair ciddi bir karar vermek üzeredirler.

Serving: Bu işlem sorgu sonucunda çıkacak bağlantıları düzenleme, içeriği milyarlarca içerik arasından bulma ve müşteriye sergileme işlemidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir