Arama Motorlarının Önemi

Dünya’nın bir çok yerinde insanlar internet bağlantısı üzerinden birbiri ile sürekli iletişim halinde. İnternetin hayatımıza girdiği andan itibaren bir çok amaç için kullanılmaya başlandı. Zaman içinde tüm sektörlere hizmet edebilecek bir hale gelen internet gün geçtikçe çok daha komplike bir hal alarak karşımıza çıkmaya devam ediyor. Internetin hayatımızın bu kadar içinde bulunması ve kullanımının bu kadar artması ile internet üzerinde paylaşılan bilgilerde dolayısıyla çoğalıyor.

arama motorlarının önemi

Kullanıcıların bu kadar geniş bir bilgi deposu içinde aradıkları bilgilere hızlı ve kolayca ulaşabilmeleri çok zor bir hal almaya başladı. Bu durum ise arama motorlarına ne kadar ihtiyaç duyulduğunun farkında olunmasını sağlar hale geldi.

Günümüzde ise internet kullanan herkes arama motoru kullanır hale geldi. Aradıkları bilgi hangi konu üzerine olursa olsun, ister bir ilkokul öğrencisinin performans ödevi için bilgi toplamak isterse de bir iş adamı için çok daha fazla pazar alanı bulmak olsun arama motorlarında aranılan bilgiye en hızlı ve basit bir şekilde ulaşmak mümkün hale geldi.

En çok kullanılan arama motoru : Google

Şu an kullanılmakta olan bir çok arama motoru bulunmaktadır ve bu arama motorlarının arasında ilk akla gelen ise Google’dır. Google internet dünyasına ve arama algoritmasına getirdiği yenilikler ile yeni alanların var olmasına neden olmuş durumda. İnternet dünyasının en önemli istihdam olanağı sağladığı alanlardan biri ise seo’dur. Seo’nun yani arama motoru optimizasyonu sektörünün bu neden ile Google tarafından var edildiğini söylemek mümkün.

Arama motorlarını internet dünyasının bilge adamları olarak görebiliriz. Günlük hayat içerisinde bir marketten alışveriş yaparken bulamadığınız herhangi bir ürünü bulabilmek için ve de o ürün hakkında bilgi almak için markette bulunan görevliye sorarız. Market görevlisi de bize ürün hakkında bilgi verir ve marketin hangi bölümünde bu ürünü bulabileceğimizi bize gösterir. Arama motorları da markette bulunan görevli gibidir. Ulaşmak istediğiniz bilgiyi yazarak ararsınız ve arama motorları da size aradığınız konu ile ilgili en doğru bilgiyi sunmak adına kullandığı bir çok kriter ile internet üzerinde ki tüm bilgileri tarar. Bu tarama işlemi sonrasında ise aradığınız konu ile ilgili en alakalı sonuçları sizlere sunar.

Yakın bir arkadaşınıza bulunduğunuz yere yakın en kaliteli alışveriş merkezini sorduğunuzda arkadaşınız; hizmet kalitesi, ürün çeşitliliği, güvenilirliği, aradığınız herhangi bir şeyi rahatlıkla bulabileceğiniz, başkalarının da sıkça kullandığı, ne kadar hizmet verdiği gibi bir çok kriteri göz önünde bulundurarak size en uygun olan alışveriş merkezini söyleyecektir.

Arama motorları da aynı bu şekilde çalışırlar. Son gelişmeler ile artık arama motorları da insanlar gibi düşünerek ve bazı noktalar da yine insanlar gibi algılayarak işlemlerini gerçekleştirmeye başladılar. Tüm bu kriterleri sayısal veriler halinde analiz ederek size en uygun sonucu sunmaya çalışırlar.

İnternet üzerinde doğru bilgiye ulaşmak isteyen herkesin kullandığı bir internet sitesidir arama motorları. Sürekli güncellenen bilgiler arasında en doğru bilgiyi sizlere sunmak ilk hedefleri arasındadır.

Arama motorlarının bu kadar önemli olduğu bir Dünya’da web sitelerimizi arama motorlarına uyumlu hale getirmeliyiz. Web sitemizi arama motorlarına uyumlu hale getirmek için de seo çalışması yapmalıyız. Web sitemiz için yaptığımız seo çalışmaları sırasında genelde Google üzerine çalışmalar yapılsa da yaptığımız tüm seo çalışmaları bütün arama motorları için geçerlidir ve uygulanması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir