Benzer Yazılar Eklentisi Gerçekten Gerekli Mi?

İnternet siteleri için yapılan tartışmaları arasında sitelerde eklenti kullanılıp kullanılmaması da yer alır. Benzer yazılar eklentisi de bunlardan bir tanesi. İnternet sitelerinde çeşitli eklentilerin kullanması güvenlik açısından da tehdit oluşturmaktadır ve gerekli olmadıkça eklentilerin kullanılmaması önerilir. Fakat WordPress gibi altyapı üzerine kurulmuş olan pek çok sistemde eklentilerin kullanılması kaçınılmazdır ve çeşitli konularda ihtiyaçların karşılanması ve sitelerin düzenlenmesi adına eklenti kullanılması gerekebilmektedir. Fakat bu noktada da site sahiplerinin olabildiğince az eklentiyle ihtiyaçlarını karşılaması amaçlanır.

benzer yazılar eklentisi

Eklenti Kullanmanın Dezavantajları Nedir?

Web sitesinde yer alan açıklar yeterince güvenlik tehdidi oluşturduğu gibi eklentiler ile birlikte bu güvenlik açıkları çok daha artmakta ve aynı zamanda sitenin güvenliğinin sağlanması da zorlaştırmaktadır. Üstelik bu konu sadece güvenlik açısından değil sitenin açılış hızı ve iyi bir performans sunmasında da farklı etkiler yapabilmektedir.

Kullanıcıların site içeriklerinin altında benzer yazıların gösterilmesi gibi çeşitli işlemlerde eklenti kullanmayı tercih eder. Peki, bu eklentiler ne kadar gerekli? Konumuzda yazı içeriklerinin altında yer alan benzer yazılar eklentilerinin ne kadar gerekli olup olmadığı ve alternatifler çözümler üzerinde bilgilendirmeler yapacağız.

Ziyaretçiler Benzer Yazıları Önemsiyor Mu?

Site sahipleri ziyaretçileri olabildiğince daha uzun süre sitede tutmaya çalışır. Bu durum özellikle SEO çalışmalarının daha etkili olmasını sağlar. Sitede kalma oranı arttıkça sitenin arama sonuçlarındaki yükselmesi mümkün olacaktır. Bu bakımdan da yöneticiler site içeriklerinde kullanıcılara farklı yönlendirmeleri yapmak ister. Bu konuda son dönemlerde en çok ilgi çeken ve kullanılan yöntem ise sitelerdeki içeriklerin en altında yer alan benzer yazıların gösterilmesidir.

Benzer & Önerilen Yazılar Nedir?

Yazıyı okuyan bir kişinin yazı sonunda yer alan önerilere göz atarak sitedeki diğer içerikleri okuması istenir. Peki, bu eklentiler kullanıcılar tarafından ne kadar önemsenir ve bu sayede kullanıcıların ne kadarlık bir kısmı sitede daha fazla tutulabilir?

Konuyla ilgili yapılan araştırmalarda kullanıcıların yaklaşık yüzde 80’lik bir kısmının sitedeki içeriği okuduktan sonra ikinci bir içeriğe bakmadan siteden çıktığını gösterir. Bu bakımdan görüldüğü üzere site altında yer alan benzer yazılar eklentilerinin aslında çok da amacı karşılamadığı görülür. Üstelik eklentinin performans açısından da zarara uğratması bu konudaki en önemli detaylardan bir tanesidir.

Site Hız Testinizi Yaptınız Mı?

Konuyla ilgili yapılan açıklamaların büyük bir kısmında web site yöneticilerinin konu ile ilgili test yapmaları gerektiği belirtilir. Bu testlerde ise öncelikli olarak eklenti kurulmadan önce hız testinin yapılması ve eklenti kullanıma sunulduktan sonra da ikinci bir hız testinin yapılarak karşılaştırmaların yapılması önerilir. Bu konuda pek çok popüler eklentinin açılış hızını doğrudan etki yaptığı görülmüştür ve bu bakımdan da siteler için bu tür eklentilerin kullanılmaması önerilir. Peki, bu tür durumda kullanıcılara nasıl bir yönlendirme yapılabilir?

Kontrol Sizde Olsun!

Web sitesi içeriğinin hazırlanmasında farklı kriterler göz önünde bulundurulması halinde bu tip eklentilere gerek kalmayacaktır. Öyle ki bir web sitesi içeriği hazırlarken kullanıcılara sunulan bilgiler sitedeki diğer içeriklerle desteklenmeli ve yazı içerisinde çeşitli linkler çıkılarak bu içeriklere de göz atılması gerektiği belirtilmelidir. Bu bakımdan hazırlanan yazı dizileri normal bir içerikle dahi yazı içerisinden kullanıcıların çeşitli yönlendirmeler ile diğer yazıları okuması gerektiği, konu ile ilgili daha detaylı araştırma ve bilgi almak için sitede yayınlanan diğer bir yazının okunabileceği açık bir şekilde belirtilebilir.

Bu durum kullanıcıların istemsiz dahi olsa diğer yazıyı açmasını ve bu yazıya göz artmasını sağlayacaktır. Bu konuda yapılan araştırmalarda da kullanıcıların site içi linklere çok daha fazla tıkladığı görülür. Bu bakımdan benzer yazılar eklentisi ile ulaşılmak istenen amaç yazı içeriğinde küçük bir kaç değişiklik ile sağlanabilir durumdadır. Bu sayede hem eklenti kullanmaktan kurtulabilir hem de kullanıcılarınız için çok da iyi ve derin içerikler hazırlayarak daha fazla bilgilendirme sağlayabilirsiniz.

Bu bakımdan görüldüğü üzere web sitesi hazırlamak çok farklı detaylar içermekte ve iyi bir planlamanın yapılmasını gerektirmektedir. Sizler de sitenizin durumunu bu yönden gözden geçirebilir web siteniz içerik planlamasında da bu önerileri göz önünde bulundurabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir