E-Ticaret Siteleri için Sosyal Medya Stratejileri

Geçmiş yıllara kıyasla e-ticaret sektöründe hizmet veren firmalar sosyal medya üzerindeki tanıtım çalışmalarına daha fazla önem vermeye başladı. Öyle ki bazı firmalar sadece sosyal medya üzerindeki tanıtım çalışmaları için özel olarak bütçe ayırmaya başladı. Sosyal medyanın günümüzde oldukça yoğun kullanıldığını ve gelecekte de bu kullanımın artacağını göz önünde bulundurduğumuzda, e-ticaret siteleri sosyal medya üzerindeki çalışmalarına daha çok ağırlık vereceklerini ve bütçe ayıracaklarını söyleyebiliriz.

E-Ticaret Siteleri için Sosyal Medya Stratejileri

Büyümek isteyen bir E-ticaret sitesi için Instagram, Facebook ve hatta sosyal medyadan ziyade Dünya’nın ikinci büyük arama motoru  You Tube kaçınılmaz ortamlardır. Çünkü ortamlarda hedef kitleye ulaşmak, pek çok reklam ve tanıtım yöntemine kıyasla çok daha düşük bir bütçe gerektiriyor ayrıca oldukça iyi geri dönüşler elde edilebiliyor. Bu durum gösteriyor ki artık e-ticaret siteleri çalışmalarını sosyal medya üzerinde yürütüyor.

E-Ticaret SEO Çalışmalarında Sosyal Medya

Sosyal medya çalışmaları aynı zamanda e-ticaret sitesi SEO çalışmaları açısından da etkili olmaktadır. Bunu başarmanın çeşitli yöntemleri var. İlgi çekici bir içerik oluşturmak ve içerik içerisinde kısa ve çekici bir link koymak yeterli olacaktır. Eğer ki doğru hedef kitleye ulaşmışsanız, sonuç olumlu olacak ve web sitenizin istatistiklerine baktığınızda sosyal medya üzerinden pek çok kişinin web sitenize organik olarak geldiğini göreceksiniz.

 

Öte yandan özellikle de Facebook içeriğinin Google arama motorunda indexlendiğini göz önünde bulundurduğumuzda, bir sayfada bulunacağınız paylaşımın aynı zamanda arama motoru üzerinden de erişilebilir olacağını söyleyebiliriz. Bu da, e-ticaret siteniz için kalıcı SEO etkisi gösterir.

 

E-Ticaret Siteleri Sosyal Medya Üzerinde Ne Tür Çalışmalar Yapabilir?

 

Tanıtım çalışmasını sosyal medyanın tüm imkanlarını kullanarak yapabilirsiniz. Burada anahtar kelimelerimiz; samimi olmak ve sosyal medyada aktif olmaktır.

 

  • Ürünlerinizin doğrudan hedef kitleye ulaştırılmasını sağlamak
  • Ürünlerinizi düşük bütçe ve etkili bir reklam ile tanıtmak
  • Potansiyel müşterileri ile etkileşim halinde olmak
  • İndirim gibi kampanyaları duyurmak
  • Özel çekilişler yapmak
  • Satışa sunduğunuz ürünler hakkında potansiyel müşteriyi satın almaya teşvik edecek; yazılı yada görsel bir içerik oluşturmak

 

Bu imkanlar Facebook başta olmak üzere genel olarak tüm sosyal medya platformlarında faydalanabileceğiniz imkanlardır.

 

Sosyal Medya’nın E-Ticaret Sitelerine Etkileri

 

Sosyal medyanın e-ticaret siteniz açısından pek çok olumlu etkisi olacaktır ancak eğer ki yanlış kullanırsanız, bu etkiler olumsuz da olabilir. “Reklamın iyisi, kötüsü olmaz” demeyin, kötü bir intiba bırakan markanızın değerini tekrar yükseltmeniz zor olabilir.

 

Sosyal medya üzerinde paylaşım, tanıtım çalışması, yorum yada benzeri etkinlikleri gösteren bir firmanın resmiyetini koruması önemlidir. Pazarlama dilinde toplumun her kesimine eşit yaklaşım gösterilir. Yapacağınız çalışmalar ile sitenizi tanıtmalı ve hayranlarınızı kazanmalısınız. Bu aşamada, özellikle de tek bir kategoride satış yapan e-ticaret sitelerinin daha avantajlı olabileceğini söyleyebiliriz.

 

Müşteri hizmetleri birimi bir e-ticaret sitesinin farkını hissettirmesi için en önemli hizmet birimlerinden birisidir. Sosyal medya üzerinde bu imkanı da kullanabilirsiniz. Müşterilerinize merak ettikleri tüm sorular, takıldıkları tüm noktalar hakkında sosyal medya üzerinden sizlere ulaşmasını sağlayın. Böylelikle markanıza özel sayfanızda müşteri hizmetlerinin ne kadar aktif olduğunu hissettirebilirsiniz.

 

Sosyal medya aynı zamanda müşterilerinizin memnuniyetini ifade edebilmesi açısından önemlidir. Eğer ki satışa sunduğunuz ürünlerin kalitesine güveniyorsanız, müşterilerinizin satın almış oldukları ürünler hakkında paylaşımda bulunmasını teşvik edebilirsiniz.

 

Görüldüğü gibi, sosyal medyanın sunduğu pek çok imkan var. Bu imkanları değerlendirdiğinizde; müşteri edinmek, markanızı tanıtmak, organik SEO trafiğini arttırmak, potansiyel müşteriyi kazanmak, müşteri memnuniyeti ve müşteri hizmetleri gibi çalışmaları çok daha kolay ve masrafsız bir şekilde gerçekleştirebiliyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir