En İyi 5 SEO Aracı

SEO çalışmalarınıza yön verecek önemli araçları bu yazımızda sizler için derledik. Backlink analizi, anahtar kelime analizi, rakip site analizi gibi önemli SEO çalışmalarınızda akıllı bir aracı kullanmak üzerinde çalıştığınız web sitesi için kaliteli SEO çalışması uygulamak açısından önemli olacaktır. Bu anlamda bazı araçların gerçekten büyük bir kolaylık sağladığını söylemeliyiz. Her webmasterın keşfetmesi gereken ve seo araçları arasında en iyi 5 SEO aracı hakkında kısaca bilgi edinelim.

En iyi 5 seo aracı

Mutlaka Kullanmanız gereken SEO araçları

 1. Google Webmaster Araçları

Google webmaster araçları, “Search Console” olarak da bilinir. SEO çalışmalarınızı gerçekleştirebileceğiniz en iyi araç seçeneklerinden birisidir. Web site çalışmaları ile uzaktan, yakından alakası olan her kişinin duyduğu bu araç ile üzerinde çalıştığınız web sitesi projenizi geliştirebilirsiniz.

 

 • Arama motoru devi olan Google’ın, indexlerinde sitenizin ne derece başarılı olduğunu ölçebilirsiniz.
 • Web içeriğinin son kullanıcı açısından (özellikle de görsel anlamda) daha kaliteli olmasını sağlayabilirsiniz.
 • Sitenizin arama motorları üzerinde bulunan potansiyel kullanıcıya karşı daha optimize çalışmasını sağlayabilirsiniz.
 • Hangi kelimelerin sitenizi daha şanslı hale getirdiğini ölçebilirsiniz.
 • Sitenizin mobil performansını kontrol edebilirsiniz.

 

Google Search Console daha çok arama motoru üzerindeki kullanıcıyı nasıl kazanabileceğinize yönelik araçları kullanımınıza sunar. Böylece başarılı SEO çalışmalarını gerçekleştirebilirsiniz.

 1. Ahrefs

Ahrefs kullanabileceğiniz SEO araçlarından birisidir. Sizlere sunduğu ayrıntılı ve düzenli istatistik bilgileri sayesinde üzerinde çalıştığınız web sitesi projesi için iyileştirme yapmak daha kolay olur.

Ahrefs araçlarını aşağıdaki gibi sıralandırabiliriz;

 • Site Explorer – Bu araç ile web sitenize bağlantı veren siteleri bulabilir, ne kadar kaliteli bağlantı tipi olduğunu analiz edebilirsiniz.
 • Positions Explorer – Bu araç çeşitli anahtar kelimelerde, farklı arama motorlarında hangi sıralamalarda olduğunuzu görmenizi sağlar. Bu aynı zamanda rakiplerinizi kontrol etmek için iyi bir araçtır. Bu araç ile üzerinde çalışacağınız yeni anahtar kelimelerinizi de belirleyebilirsiniz.
 • Content Explorer – İçerik analiz aracı olarak kullanabileceğiniz bu araç, web sitenizin kategorisi ve temel anahtar kelimeleri doğrultusunda bir analiz yaparak, kullanabileceğiniz ve hit alabileceğiniz organik anahtar kelimeleri sizlere sunar. Bir diğer ifadeyle niche (niş) olarak anılan anahtar kelimeleri elde etmenizi sağlar.
 • Positions Tracker – Bu araç ile web sitenizin günlük, haftalık, aylık yada yıllık dönemlerdeki kullanıcı kitlesinin; sitede geçirdiği zamanı, ülkesi, dili, kullandığı işletim sistemini, mobil olup olmadığı gibi önemli verileri istatistik olarak kontrol etmenizi sağlar.
 • Crawl Report – Sadece bir kaç saniyede web sitenizi baştan aşağı tarayan bu araç sayesinde sitenizdeki SEO hatalarını, kodlama hatalarını ve arama motorlarında olumsuz etki edecek diğer tüm hataları bulabilirsiniz.

Ahrefs farklı aylık, yıllık dönemlerde kullanabileceğiniz ücretli bir araçtır.

 

 1. MozBar

MozBar, Chrome tarayıcısında kullanabileceğiniz ücretsiz bir eklentidir. Bu eklenti web sitenin SEO ayalarını kolayca kontrol edebilmenizi amaçlamaktadır. Üzerinde çalıştığınız web sitesinin adresine giriş yaptığınızda, MozBar adres çubuğunun hemen altında görünecektir. MozBar’da anahtar kelime çalışmalarınızı yürütmek daha avantajlıdır. Anahtar kelimenizi yazıp “optimize” butonuna tıkladığınızda, karşınıza kullanıma uygun ve hit getirecek varyasyonlar çıkar. Bu anahtar kelimeler 27 farklı kritere göre belirlenmiştir. MozBar sizlere rehberlik eder ve bu 27 faktöre göre ilgili anahtar kelimeye göre web sitenizin SEO çalışmalarını tamamlamanızı sağlar. Bunun için adım adım yol gösterir.

 1. DeepCrawl

Kurumsal web siteleri için kullanımı daha verimli olacak DeepCrawl sitenizi genel olarak tarar ve derinlemesine analiz yapmanızı sağlar. Bu SEO aracını bir nevi Google aracının daha derin ve ayrıntılı olanı olarak da düşünebiliriz ancak DeepCrawl web sitenizin analizi için Google Analiz Aracı’nı kullanmanızı sağlar. Bu şekilde yürüteceğiniz detaylı SEO çalışmalarının, arama motoru devi olan Google gözünden ne kadar başarılı olduğunu analiz edebilirsiniz.

 1. SEER’s SEO Toolbox

Bu araç özel olarak geliştirilmiş bir araç kutusudur. Kullanımı oldukça basit olan SEER’s SEO Araç Kutusu özellikle de web sayfanızın açılış hızını kontrol edebileceğiniz, sayfanızın daha düzenli ve derli toplu bir görünüm kazanmasını sağlayacağınız bir araç kutusu olma özelliğindedir. Kullanımı basit ve kolay olup, diğer araçlar kadar fazla ayrıntıya inmiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir