Google Phantom 5 Algoritma Güncellemesi

Google geçmiş zamanlardan bugüne kadar kullanıcının isteklerine ve sorunlarına kulak vermiştir. Kullanıcı deneyimini her zaman önde tutan firma güncellemelerini de kullanıcılarının deneyimleri doğrultusunda yapıyor. Google Phantom 4 güncellemesi 2016 yılında gerçekleşmişti 2017 yılında ise google phantom 5 algoritma güncellemesi gündeme geliyor. Son zamanlarda sitelerin trafiklerinde büyük değişiklikler meydana geliyor. Bu değişik dalgalanmalar google güncellemeleri sebebiyle meydana geliyor.

Meydana gelen google phantom 5 algoritması Google sayfalarını büyük oranda etkiliyor. Her güncelleme sonucunda bazı siteler bu güncellemelerden olumsuz olarak etkileniyor. Özellikle bu dalgalanmaların meydana gelmesinde seo çalışmalarının kaliteli bir şekilde yapılmaması büyük bir rol oynuyor. Kaliteli bir seo çalışması yapılan sitelerdeki dalgalanmalar oldukça az oluyor. Bu zamana kadar meydana gelen google güncellemeleri  2015 Mayıs 1 tarihinde Phantom 2, Kasım 2015 tarihinde Phantom 3 ve 2016 yılında Phantom 4 güncellemesi meydana geldi.

Google Phantom 5 Güncellemesi ve SEO

SEO  Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelen bir kelimedir. Siteler için seo çalışmalarının oldukça önemli olmasının sebebi ise web sitelerini arama motorlarının oldukça üst sıralarına taşıyabiliyor olmasıdır. Bu sebeple de Google değişen algoritmalar sonucunda seo çalışmaları yürütüyor. Seo analizleri sırasında sitenin Seo’ya uyumlu olup olmadığına dikkat edilir. Bu sebeple de mobil uyumluluk, URL yapıları, site tasarımı gibi pek çok alan dikkate alınıyor.Google Phantom 5 Algoritma Güncellemesi

Bu tarz pek çok alanda yapılan güncellemeler ile birlikte bu siteler arama motorlarına uyumlu bir hale geliyor. Aynı zamanda bu çalışmalarla birlikte rakip analizi yapılıyor, bu analizlere göre bir planlama oluşturuluyor, stratejiler ve anahtar kelimeler belirleniyor. Böylelikle de herhangi bir algoritma güncellemesinde site olumsuz yönde etkilenmiyor. Google phantom 5 algoritması ile birlikte site trafiğinde bazı sitelerin düşüş meydana geldi. Ancak yapılan incelemelerde kaliteli içerikler paylaşan ve seo çalışmaları yapan sayfalarda herhangi bir trafik dalgalanması yaşanmadığı görülüyor. Sitelerin kullanıcılara doğru bir hizmet verebilmesi için seo çalışmalarının oldukça önemli olduğu bu durumda bir kez daha belirtiliyor.

Bunun yanı sıra konu ile alakası olmayan anahtar kelime kullanan, sürekli aynı başlıkları kullanan ve seo çalışması yapmamış olan sitelerin trafiklerinde büyük oranda azalma meydana geldiği gözlemleniyor. Yeni google güncellemeleri etki alanına bakıldığı zaman anahtar kelimeler oldukça dikkat çekiyor. Güncelleme marka ve kısa yüksek hacimli olan anahtar kelimeler üzerine kurulu.

Phantom Güncellemeleri ve Tarihleri

Phantom 5 güncellemesinden önce pek çok google güncellemesi meydana geldi. Bu güncellemeler kaliteli bir şekilde kullanıcıların istekleri doğrultusunda meydana geliyor. Yıllık periyotlar halinde birbirinden farklı tarihlerde güncellemeler meydana geliyor. Phantom 5 güncellemesinden önce 4 adet daha Phantom güncellemesi meydana gelmiştir.

Phantom 1; 2013 yılının Mayıs ayında gündeme geldi, Phantom 2; 2015 yılı Mayıs ayında meydana gelmiştir, yine 2015 yılının Kasım ayında ise Phantom 3 güncellemesi oluştu. Phantom 4 ise 2016 yılının haziran ve temmuz tarihleri arasında oluştu. Yapılan her güncellemeden sonra ise bazı sitelerin trafiğinde dalgalanma meydana geldiği gözlemleniyor. Phantom 5 ise 2017 yılında yeni bir güncelleme olarak kullanıcıların hayatına girdi.

Phantom 5 güncellemesinden önce yapılan güncellemelerin odak noktası hakkında kesin bir bilgi söz konusu değildi. Ancak son güncelleme ile birlikte odak noktası konusunda birkaç tanımlama meydana geldi. Güncellemelerin özellikle anahtar kelime odaklı olduğu ve sayfanın kabaca bir değerlendirmesi olduğu yönünde.

Phantom 5 Güncellemesi ve Detayları

İçeriğin kalitesi bu güncellemede oldukça önem taşıyor. İçerik kalitesi en ön planda yer alan içerik olarak belirtiliyor. URL tabanlı bir güncelleme meydana geliyor. Bu durumda da tüm alanlar değil sayfalar etkileniyor. Özellikle kaliteli seo çalışmalarının yapılmadığı sitelerin trafiklerinde büyük dalgalanmalar meydana geliyor.

Ancak bu dalgalanmaların da güncellemeden bir kaç hafta sonrasında sone ereceği söyleniyor. Birkaç hafta sürecek olan bu güncellemeler daha sonrasında durulacak. Kazanan ya da kaybeden sayfalarda yalnızca küçük değil büyük markalar da yer alıyor. Bu durumun olması oldukça doğal karşılanıyor. Alanların pek çoğu olumlu bir şekilde ya da olumsuz bir biçimde iki türlü de etkileniyor.

Etkilenen sayfaların büyük bir kısmında kısa anahtar kelimeler bölümü ön plana çıkıyor. Etkilenen sayfaların büyük bir kısmının marka olması da dikkat çekiyor. Google kullanıcılara her zaman büyük bir önem veriyor. Kullanıcılardan alınan verilerin yapılan değerlendirmelerde önemli bir rol oynadığı belirtiliyor. Bu değerlendirmelere Google üzerinden yapılan şikayetler örnek olarak gösteriliyor.

Phantom 5 Güncellemesi ve Etkileri

Rollercoaster Google etkisi altında sayılan seçenekler arasına anahtar kelimeler ve marka isimleri artık giriyor. Google trafiği yoğun olan sayfaları değerlendirmekte oldukça büyük zorluklar çekiyor. Değerlendirme parametreleri sayfa kalitesini ölçmek amacı ile kullanılıyor. Bu ölçümler belirli aralıklarla da güncelleniyor. Bu da güncellemeden etkilenen domainlerin arama motorundaki görünümlerinde büyük değişiklikler meydana geleceği anlamına geliyor.

Markalar kendileri ile ilgili anahtar kelimelerden etkileniyorlar ise bu güncelleme süreci oldukça sıkıntılı bir dönem yaşatabilir. Çünkü arama motoru görünürlüğünde ciddi bir dalgalanma meydana geliyor. Bu durum etkilenen pek çok şirketin yüksek sıralarda yer almasına da sebep olabiliyor. Google güncelleme yaptığı zaman suistimal edilen noktalara ayrıca dikkat çekiyor. Özellikle mobil öncelikli olan indeksleme çalışmaları için oldukça büyük adımlar atıyor. Yapılan son incelemeler ile birlikte mobil cihazlar üzerinden açılan site sayfalarında meydana gelen geçiş reklamlarında yer alan sayfaların oldukça etkilendiği söyleniyor. Phantom algoritmasını önemsemeyerek dikkate almayan siteler büyük bir düşüş yaşıyor.

Bu güncelleme ile birlikte bu algoritmayı dikkate almayan siteler beşinci kez düşüş yaşadı. Phantom 5 ile birlikte Google oldukça büyük bir dönüş yaptı. Önceki Phantom güncellemeleri sırasında etkilenen siteler son Phantom güncellemesinde de etkilenen siteler arasında yer aldı.

Birkaç hafta olacak şekilde uzun periyotlar halinde dalgalanmalar devam edecek. Güncelleme sonrasında pozitif ve negatif etkilenen siteler genellikle bilinen siteler oluyor. Güncelleme sonrası uzun şekilde devam eden yoyo etkisi çoğu kullanıcının bu güncellemelerden memnun olmadığı yönünde etki belirtiyor.

Phantom 5 Güncellemesinin Olumsuz Etkilerinden Nasıl Kurtuluruz?

Phantom 5 güncelleme durumundan sitelerin etkilenmemesi için yapılan Seo çalışmaları oldukça büyük önem taşıyor. Yapılan rakip ve sektör analiz algoritmik güncellemeler için oldukça büyük önem taşıyor. Bunun sebebi ise bu güncellemeler sonrasında sektör sıralaması faktörü devreye sokuluyor.

Rakip hareketlerine göre oluşturulan planlar, anahtar kelime belirlemeleri oldukça stratejik bir önem sağlıyor ve sitenin rakiplerinden bir adım önce olmasını sağlıyor. Google Phantom 5 güncellemesi ile birlikte dalgalanma yaşayan sitelere dikkat edildiği zaman bu dalgalanmanın trafik ile ilgisi olmayan anahtar kelimelerden dolayı da oluştuğu söyleniyor. Sayfaların trafik yoğunluğunu nereden aldıkları sayfanın daha çok ilerlemesi için oldukça büyük önem taşıyor. Phantom güncellemelerinin yoğunlaştığı birkaç yer vardır. Bunlar kısa, büyük hacimli ve marka anahtar kelimelerdir.

Güncellemeler sonrasında ortaya çıkan yoyo etkisi güncellemelerden memnun olmadığı yönünde yorumlanıyor. Ancak Google suiistimal ettiği noktalara kullanıcı deneyimi ile birlikte sürekli olarak temas etmeye özen gösteriyor. Daha önceden Google Phantom 4 güncellemesi ile birlikte kullanıcıların sayfa üzerindeki hareketlerini analiz ederek, sayfa hakkında bir kalite öngörüsü sunuyordu. Son olarak yapılan Phantom 5 güncellemesiyle birlikte de pek çok dalgalanma oluştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir