İnternet Reklamcılığı Nedir? Nasıl Yapılır?

Üretilen ürünleri veya hizmetleri internet ağı üzerinden hem kullanıcıların hem de alıcıların hizmetine sunmak anlamına gelen internet reklamcılığı, günümüzde en çok tercih edilen reklam yöntemlerinden biridir. İnternet reklamcılığı sayesinde günümüzde herhangi bir dükkâna ya da tesise sahip olmadan da satışlar yapılabilmektedir.

İnternet reklamcılığı nedir nasıl yapılır

İnternet reklamcılığı, daha fazla kişiye hitap etmesi açısından gün içerisinde milyonlarca insan tarafın kullanılan bir ağ haline gelmiştir. İnternet üzerinden reklam yaparak ürünler daha cazip hale getirilebilmektedir. Çok fazla kişinin kolayca ulaşabildiği internet reklamcılığı sayesinde ürünler, daha kolay satılabilmekte, verilen hizmetler daha fazla kişiye duyurulabilmektedir.

Aynı zamanda internet üzerinden satılan birçok ürün, mağazalarda satılan ürünlere göre daha uygun bir fiyat aralığında satılmaktadır. Bu sayede reklamı iyi yapılan ürünler de daha çok müşteriye ulaşmaktadır.

İnternet reklamcılığı herhangi bir internet ağına bağlanıldığı andan itibaren, gerek arama motorları tarafından, gerek ziyaret edilen sitelerde ve çeşitli alanlarda yapılabilmektedir. İnternet reklamcılığı hizmetleri, diğer reklam hizmetlerinden daha ucuz ve reklamı ulaştırma açısından daha geniş kitlelere hitap ettiği için daha çok tercih edilmektedir.

İNTERNET REKLAMCILIĞI NASIL YAPILIR?

İnternet reklamcılığı yapmak için çeşitli yollar vardır. Kişiler, bu yollardan birini seçerek reklamlarını internette yayınlayabilir.

 1. İnternette bulunan sosyal medya sitelerine reklam verilerek satılacak ürün veya verilecek hizmet duyurulabilir.
 2. Arama motorlarında uygulanan reklam avantajlarından yararlanılarak satılacak ürünlerin veya hizmetlerin bulunduğu sitelerin reklamı yapılabilmektedir.
 3. İnternet içerisinde bulunan reklam sayfalarına belirli bir bütçe ayrılarak reklam verilebilir.
 4. İnternet üzerinden ilan siteleri üzerinden reklam verilebilmektedir.

İNTERNET REKLAMCILIĞININ AVANTAJLARI NELERDİR?

İnternet reklamcılığı çoğu yönüyle avantajlarla dolu bir dünyadır. İnternet reklamcılığına başvuran insanların yararlanacağı avantajları şöyle sıralayabiliriz:

 • İnternet reklamcılığı ile reklamı yapılan ürünler daha fazla kişi tarafından görülebilmektedir.
 • Yine internet reklamcılığı sayesinde bir günde değil, bir saatte bile binlerce kişiye ulaşabilme imkanınız vardır.( Ancak bunun için profesyonel bir firma ile çalışmalısınız)
 • Reklamı yapılan ürün hakkında bilgi almak isteyen insan sayısındaki artış sayesinde ürünün tanıtımı daha kolay yapılmış olmaktadır.
 • Reklamı yapılan ürün veya hizmet daha fazla alıcı imkânı bulabilmektedir.
 • Reklam işlerinde kaliteli reklam yapılabilmektedir.
 • İnternet reklamcılığında büyük bütçelere gerek kalmadan sadece internet üzerinden uzun süre reklam yapılabilmektedir. Bu durumda reklamı yapılan müesseselerin kar etmesini sağlamaktadır. (İnternet reklamcılığı ile Tv kanallarına reklam vermekten veya broşür bastırarak lüzumsuz para ödemekten kurtulursunuz. Aynı zamanda çevre dostu bir reklam faaliyeti yapmış olursunuz.)
 • İnternet reklamcılığı sadece bir dilde değil pek çok dilde görüntülenebildiği için ürünler ve hizmetler dünya çapında bilinebilmektedir.
 • Elden yapılan reklamın ulaşamadığı en ücra yerlere dahi internet reklamcılığı ulaşabilmektedir.
 • İnternet reklamcılığı sayesinde üretici ve tüketici arasında daha kolay bir iletişim ortamı sağlanmaktadır.

İNTERNET REKLAMCILIĞININ DEZAVANTAJLARI

İnternet reklamcılığının avantajları olduğu gibi bazı dezavantajları da olabilmektedir. Bu dezavantajlar çok büyütülecek türde sıkıntılar doğurmamakla birlikte bazen üretici ve tüketiciler arasında sorunlara neden olabilmektedir.

 • İnternet reklamcılığında kullanılan reklamlar, reklam süresi bittikten sonra kaldırılmadığında tüketiciler tarafından sorunlar oluşabilmektedir.
 • Reklam üzerinden verilen fiyatlar veya bilgiler yanlış girilebilir. Buna bağlı olarak tüketiciler açısından zor durumlarla karşılaşılabilir.
 • İnternet reklamcılığına başvuran kişilerin yanlış firmalarla çalışması sonucu reklamları yeterince yapılamayabilir veya dolandırılabilirler.
 • Tüm bu nedenler ile internet reklamcılığı yaptırmak istediğinizde mutlaka bu alanda referansı olan firmalar ile çalışmanızı tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir