Marka Bilinirliği Arttırmanın Yolları

Marka Nedir? Neden Marka Bilinirliğinin Olması Gerekir?

Genel olarak baktığınız da yerinde sayan bütün firmalar ayakta kalabiliyor fakat tanınamıyor. Bunun bazı nedenleri bulunmakla birlikte en önemli etken marka bilinirliği gibi konuların üzerinde çok fazla durulmamasıdır. Bu durumu açıklamadan önce sizlere markanın ne demek olduğunu anlatalım. TDK ya göre marka Tanınmış ürün veya saygın kişi. Tanınmış ürün kavramı çok eski yıllardan itibaren vardı. Bir ürün seviliyorsa o ürün bazı durumlar da kulaktan kulağa bazı durumlarda da reklamlar sayesin de tanınır. Marka bilinirliğinin olmasının nedeni ise rahat bir şekil de ürettiğiniz ürünleri satabilmek içindir. Peki bu bilinirliği nasıl arttırabilirsiniz? Buyurun biraz da bu konuyu irdeleyelim.

Bu konuyu ana başlıklara bölmemiz gerekirse ilk olarak Farkındalık Yaratmak, Bilinirlik Yaratmak ve son olarak da Markalaşmak olarak açıklamalarımıza başlayabiliriz;

Marka Bilinirliğinizi Arttırmanın Yolları

Marka Bilinirliği İçin Farkındalık Yaratmak

  • Bütün materyallerinizin sizin firmanız adına yapılmış, basılmış veya geliştirilmiş olması gerekmekte.
  • Şirketinizin veya depolarınızın hepsin de o bölgenin size ait olduğunu belirten afişlerin veya tabelaların olması gerekmekte.
  • Firmanıza ait bütün araçların giydirilme yapılması gerekmekte. Araçlarınızın üzerinde logolarınız sloganlarınızın bulunması vs.
  • Potansiyel alıcılarınızı meraklandırmak “Reklamlar, vaatler vs.”
  • Markanızın unutulmamasını sağlamak “ Radyo, TV ve internet sitelerinde sürekli olarak dönen kısa ama akılda kalıcı reklamlar yaptırmak. “
  • Sosyal Sorumluluk projeleri başta olmak üzere adınızın duyurulmasının sağlanacağı bütün etkinliklere katılmak veya sponsor olmak.

Bilinirlik Yaratmak

  • Şirketiniz, ofisiniz veya markanız için ilgi çekici merak uyandırıcı ve akılda kalıcı web sayfaları yaptırmak.
  • Ürünlerinizi ücretsiz olarak denemeleri için potansiyel alıcılarınıza göndermek ve onların güvenini alabilmek.
  • Sürekli yanlarında olduğunuz mesajını verebilmek için mail ve telefon mesajları göndererek markanızı hatırlatmak.
  • Sosyal medyayı etkin bir şekil de kullanmak ve tüm dikkatleri markanızın üzerine çekmek.
Son olarak Markalaşmak

Yukarı da bulunan maddeleri yeterince dikkate alarak uygulamaya çalışırsanız markalaşma noktasın da ciddi derece de sağlam adımlar yapmış olursunuz. Sizler de farkına varmışsınızdır ki markalaşabilmek için çok fazla hem maddi hem manevi emek sarf etmek gerekli. Eğer ürününüzün çok sevilmesini, tanınmasını ve çok satılmasını istiyorsanız öncelikle sizlerin elinizi taşın altına koyması gerekmekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir