SEO Nedir, Nasıl Yapılır?

Seo Nedir

Arama motoru optimizasyonu anlamına gelen SEO, başta Google olmak üzere arama motorlarının organik sonuçlar sıralamasına  üst sıralarda yer alabilmek için yapılan bir tür teknik olarak veriliyor. Site içi seo ve site dışı seo olmak üzere iki aşamayı kapsamaktadır. Seo nedir sorusuna e- ansiklopedi sitelerinden ulaşmak istenirse, SEO’nun arama motorlarının web sitelerini çok daha hızlı ve kolay bir şekilde taramalarına imkan sağlayan teknik düzenleme olarak adlandırılabilir.

Tam açılımı Search Engine Optimization olan SEO, kelimelerin ilk harfleri ile kısaltılmış olarak kullanılıyor. Tüm bunların haricinde arama motorları arama sonuçlarını listeleme işlemlerini yaparken Matematiksel yöntemler kullanıyor. Bu nedenle web tasarıcılar bu işlemleri yaparken bu durumu göz önünde bulundurmaları gerekiyor. Bilindiği gibi internetin ekonomik anlamda güçlenmesi ile birlikte kullanımı gittikçe yaygınlaşmıştır.

seo nedir nasıl yapılır

Arama Motorlarının Tarihsel Gelişim Süreçleri

Tarihteki ilk arama motoru 1990 yılında ortaya çıktı. İlk arama motorunun adı Archie’dir. Bu ilk arama motoru bilinen arama motorlarından farklı olarak sadece dosya araması yapıyordu. Bunun bir bilgisayarda dosya araması yapmak gibi düşünülebilir. Dosya arama konusunda iyi olmasına rağmen internet üzerindeki web sitelerin aramalarını yapamıyordu. 1994 yılına gelindiğinde Archie benzeri birçok arama motoru ortaya çıktı.

1994 yılı itibari ile gelen arama motorları sadece internet sitelerinin isimlerini ekrana getirebilirken bazıları da sistemsel çöküntülerin ortaya çıkmasına neden oluyordu. Altavista arama motorunun piyasaya sürülmesi ile birlikte arama motoru konusunda bir nebze olsun bir toparlanma süreci yaşandı. Bu işin nasıl yapılması gerektiğini ortaya koyan bir hizmet sunmaya başladı. Altavista’nın piyasaya sürülmesi ile birlikte diğer arama motorlarından farklı özelliklere sahip olması ile dikkat çekmeye başladı.

Google’ın Gelişimi Hakkında

SEO ile ilgili detaylı bilgi alabilmek için Google’ın gelişimini iyi anlamak gerekiyor. Google, Stanford üniversitesinin iki öğrencisi tarafından kurulmuştur. Öyle bir dönemde Google gibi bir arama motorunu geliştirme başarısını kendileri bile tahmin edemiyordu. Hatta bu iki öğrenci geliştirmiş oldukları Google algoritmasını satmak isteseler de satamamışlar, ilerleyen zamanda Google’ın gelişmesi ile birlikte başka firmalar tarafından satın alınmak istense de bu defa bu iki öğrenci buna izin vermemiştir.

Google o dönemdeki başarısını PageRank algoritması sayesinde kazanmıştır. Pagerank’ın en önemli özelliği Google’daki sıralamaları belirleyen ve 0’dan 10’a kadar oluşan bir değerleme modeli olarak dikkat çekiyor. Birçok internet kullanıcısı SEO ile ilgili detaylı bilgiler almış olsa da seo nasıl yapılır konusunda teknik bilgiye ihtiyaç duyuyorlar.

SEO Nasıl Yapılır?

Seo çalışma aşamaları esnasında başarılı olabilmek için organik ve doğal çalışma prensiplerinin etkili bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekiyor. SEO çalışmalarında başarılı olabilmek için belirli çalışmaların usulüne uygun bir şekilde yapılması gerekiyor. Öncelikle seo nedir sorusunun cevabı çok iyi bir şekilde idrak edilmesi gerekiyor.

Sonrasında ise seo nasıl yapılır sorusuna verilecek cevaplar ışığında işe koyulmak mümkündür. Kullanıcıların seo teknikleri konusunda yapmaları gereken ilk önemli hamle site kodlarının arama motorlarına uygun bir şekilde uyarlanmasıdır. Bunun yanı sıra seo analiz araçlarının da etkili bir şekilde kullanılması oldukça büyük bir öneme sahiptir.

 

SEO Çalışmasında Rakip Site Analizi Ne Derece Önemlidir?

Kullanıcıların SEO çalışmasında dikkat etmeleri gereken önemli konulardan birisi de rakip sitelerin çalışma yöntemlerini yakından takip etmektir. Bunu yapabilmek için her geçen gün yeni güncellemeler ve yeniliklerin ortaya çıkması SEO bilgilerini sürekli güncel tutmak ile gerçekleşiyor. Bu nedenle SEO yapmak isteyen kişilerin rakip sitelerin kullanmış oldukları SEO teknik araçlarını çok iyi bir şekilde incelemeleri ve takip etmeleri gerekiyor.

Kullanıcılar aynı zamanda yöntem geliştirmek için link sorgulama siteleri ile rakip sitelerin çalışma yöntemlerini iyi analiz etmesi gerekiyor. Bu analizlerin yapılması ile birlikte Seo teknikleri için farklı yöntemler ortaya çıkarılacaktır. Etkili bir SEO çalışması için site hızı oldukça önemlidir. Bu nedenle site hızının en üst seviyede tutulması sağlayarak bu durumdan arama motorlarının memnun kalmasını sağlamak gerekiyor. Kullanıcılar içeriklerin düzenlerine ve yazım kurallarına dikkat ederek makale yazım kurallarının en ön planda tutulması gerekiyor. SEO çalışmasında makale kurallarının belirgin bir şekilde kullanılması oldukça büyük önem taşıyor.

SEO yaparken dikkat edilecek bir başka husus ise kullanılacak olan resimlerin boyutları ve çözünürlüklerin uygun olmasını sağlamaktır. Aynı zamanda resimlerin boyut ve özgünlük anlamında kontrollerinin yapılması da büyük önem taşıyor. Kullanıcıların dikkat etmeleri gereken en önemli konulardan birisi de doğal backlinkler ile sitelerine daha güçlü referans özellikleri sağlamalarıdır. Bu durum, arama motorlarının sitelere bakış açısı anlamında oldukça önemlidir.

Anahtar Kelimelerin SEO üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Seo teknikleri içerisinde anahtar kelime kullanımı oldukça büyük bir önem taşıyor. Arama motorlarının anahtar kelimeler üzerinden makalelere ulaştığı düşünülürse anahtar kelimelerin makale ile uyumlu olması ve anlam bazında paralel anlam ifade etmesi seo nasıl yapılır sorusuna verilecek cevaplar arasında yer almalıdır. Anahtar kelimeler konunun tam anlamını belirten anahtar kelimeler olmasının yanı sıra yan anlamları ele alan anahtar kelimeler de olabilir.

Kullanıcılar seo nedir sorusuna cevap ararken geniş kapsamlı bir cevap ile karşılaşırlar. Çünkü SEO kavramı tek bir konu ile değil birden fazla konu ile bağlantılı bir durumdur. Seo tekniklerinde dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan birisi de spama yol açacak aşırı etkenlerden uzak durulmasıdır. Arama motorları aşırı spam algılaması ile karşılaşırsa sitelere güvenlik nedeni ile girişlerinin yasaklanmasını sağlayabilir. Bu nedenle SEO tekniklerinde spama neden olacak etkenlerden uzak durulması gerekiyor. SEO çalışamalarında bir diğer önemli etken de içeriklerin ilk kez girilmesi ve özgün olmasına dikkat edilmesidir. Özgün olmak daha önce başka yerde olmayan bilgileri doyurucu özellikler ile yayınlamaktır.

Tüm bu özelliklerin yanı sıra uygun bir alan adına sahip olmak da gerekiyor. Bu da SEO teknikleri konusunda oldukça önemli bir etkiye sahip oluyor. Seo tekniklerini geliştirirken Google yayın politikalarına harfiyen uygunluk gösterilmesi gerekiyor. Google kriterleri dışında kalmak popülerlik açısından büyük dezavantaj yaratacaktır. Bu nedenle Google ilkeleri doğrultusunda hareket etmek tercih edilme konusunda oldukça büyük bir etkiye sahip olunmasını sağlıyor. Aynı zamanda mobil uyumlu siteler SEO bakımından çok büyük bir etkiye sahip. Google gibi arama motorlarının en önemli kriterlerinden bir tanesi mobil uyumluluk. Web sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını mutlaka kontrol edin, değilse mutlaka yeniden düzenleyin.

Sayfa otoritesinin artırılması için çeşitli yöntemleri ele almak SEO teknikleri için oldukça önemlidir. SEO tekniklerinde itibar yönetimleri ile birlikte firmaların güvenlerini kazanmak temel esas alınması gerekiyor. Bu usule uygun olarak hazırlanan SEO’lar tutulan ve geliştirilen SEO teknikleri olarak dikkat çekiyor. Sosyal medya yönetimlerinin ve platformlarının da yakından takip edilmesi gerekiyor.

Burada taleplerin, istenilen içeriklerin istek konusunda hangi yöne kaydığı tespit edilebilir. Aynı zamanda rakip firmaların çalışmaları ve SEO teknikleri de oldukça önemlidir. Bunların takip edilmesi ve her geçen gün SEO tekniklerinin geliştirilmesi popüler olma ve firmaların güvenlerinin kazanılması açısından oldukça önemlidir. Yeniliğe açık olmak ve her yeniliği uygulamaya çalışmak ve SEO teknikleri içerisinde kullanmak artık bir avantaj sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir