SEO’da Sosyal Medyanın Önemi

Bir Sosyal medya hesabınızın olması hem diğer insanlarla iletişim kurabilmek hem de kendinizi etkili bir şekilde tanıtmak amacıyla yapılan en iyi etkinlikler arasında yer alıyor. Oldukça önemli olan bu davranış sayesinde kısa sürede çok sayıda insana ulaşmak mümkün oluyor. Ancak sosyal medya hesaplarını kullanırken ya da dijital platformlarda site sahibi olurken dikkat edilmesi gereken noktalar bulunuyor. Uzmanlar tarafından açıklanan ve çeşitli kitaplarla açıklık getirilen hususlara uyulması halinde, daha kısa sürede daha çok sayıda insan tarafından tanınmak ve ulaşılabilir duruma gelmek mümkün olabiliyor. Kitlelerin peşinizden koştuğu bir sosyal medya fenomeni olmak o kadar zor değil. Yalnızca oyunun kurallarını bilmeli ve buna uygun şekilde davranmalısınız. Ürün ya da hizmet tanıtımı, kişisel duygu ve düşünceleri açıklamak, kendinizi tanıtmak, kariyer basamaklarını daha hızlı şekilde tırmanmak veya dijital dünyada fenomen haline gelmek için kuralları bilmeniz gerekiyor. Bu amaçlarla kurulan sitelerin, blogların ya da açılan sosyal medya hesaplarının pek çoğu istenilen amaca ulaşılmasını sağlamıyor. Kuralları bilen ve etkin bir şekilde paylaşımlarda bulunan kişiler ise dijital ortamlarda kalıcı olabiliyor. Oldukça önemli olan kalıcılık seo kurallarını bilmek ve buna uygun paylaşımlar yapmak sayesinde söz konusu olabiliyor. Sosyal medyada başarıyı yakalayan kişiler aynı zamanda sosyal medya uzmanı oluyor.Seo çalışmalarında sosyal medyanın önemi

Arama Motorlarında Üst Sıralarda Yer Almanın Sırrı

Kullanılacak olan seo tekniği sayesinde arama motorlarında site, blog ya da sosyal medya hesabıyla bağlantılı bir arama yapıldığında sahibi olunan platformun üst sıralarda yer alması sağlanıyor. İnternet kullanıcıları çıkan sonuçlar arasından genellikle ilk üç sayfayı seçiyor. Bu sayfalardan sonra yer alan sonuçlar nadiren ziyaret ediliyor. Arama motorlarında güvenilir olmak ve kullanıcıların güvenini kazanmak için seo uzmanı seviyesine ulaşılması gerekiyor. Daha çok ziyaretçiye ulaşılmasını sağlayan seo teknikleri, tüm dünya çapında kabul görmüş bir takım kriterlerden oluşuyor. Bu konuda önceden detaylı bir şekilde inceleme yapılması gerekiyor. Dijital platformlarda kalıcı olmak ve tanınırlığı artırmak için özel olarak çalışan ve seo uzmanı olarak adlandırılan kişilerden de yardım alınabiliyor. Bu kişiler, sosyal medya alanında uzmanlaşmış olur, dijital platformlarda yer alan bütün alanların yönetimini sağlıyor. Belirli bir ücret karşılığında hizmet veren sosyal medya uzmanı niteliği bulunan kişilerden de yardım alınabiliyor. Ancak, bir sosyal medya uzmanı ile anlaşmaya varmadan önce bu konudaki eğitim ve tecrübe durumu konusunda araştırma yapmanız gerekiyor.

Hata Yapmamaya Özen Gösterilmeli

Sosyal medya hataların affedilmediği bir mecra olarak karşımıza çıkıyor. Kullanıcıların çok sayıda alternatifleri bulunuyor. Hata yapan bir platform sahibini takip etmekten vazgeçmek bu nedenle oldukça kolay oluyor. İnternet hem hızlı bir şekilde çok sayıda kişiye ulaşmayı sağlarken birçok insanın bir anda kaybedilmesine de yol açabiliyor. Bu nedenle özenli ve dikkatli şekilde sosyal medya yönetimi yapılması gerekiyor.

Fenomen Olmak O Kadar Zor Değil

Tüm bu kurallara uyulduğunda fenomen olmak çok zor değil. Dünya çapında fenomen olan kişiler çeşitli markalarla anlaşmalar yaparak oldukça büyük miktarlarda para kazanabiliyor. Dijital dünyadan para kazanan bu fenomenler, günlük rutinlerinin dışına çıkmıyor. Bir tür serbest çalışma olarak adlandırılabilecek bu durum, dünyada çok sayıda insan tarafından kabul görüyor. Ne kadar çok sayıda gerçek takipçi ya da arkadaş olursa dijital platformda fenomenler arasına girme şansı da o kadar yükselmiş oluyor. Çok sayıda fenomen olması rekabetin yoğun olmasına neden oluyor. Bu nedenle, rakiplerin arasından sıyrılmak ve doğru bir strateji geliştirmek gerekiyor. Gelecek açısından yapılan araştırmalarda, masa başında yapılan belirli saatler arası çalışmanın artık azalacağı düşünülüyor. Evden çalışma ortamlarının artması ve çalışma saatlerinin çalışanlar tarafından serbest bir şekilde belirlenmesi bekleniyor. Uzak olmayan bu gelecek beklentilerinin gerçekleşmeye başladığı fenomenler görüldüğünde anlaşılıyor.

Her Gün Paylaşım

Herhangi bir sosyal medya uzmanı, hesabının çekici hale gelmesi ve takip edilmesi için her gün en az bir adet paylaşımda bulunmalı. Aktif olmayan bir hesabın takipçilerin dikkatini çekmesi mümkün olmuyor. Her şeyden önce hesap açılmadan hedef kitlenin doğru bir şekilde saptanması önem taşıyor. Kime yönelik paylaşımlar yapılacağının net bir şekilde belirlenmesi gerekiyor. Fenomenlerin bir kısmı makyaj teknikleri ile ilgili, bir kısmı spor ve sağlıklı yaşam konusunda, bir kısmı yemek tarifleri ile ilgili, bir kısmı gezilip görülecek yerler konusunda paylaşımda bulunuyor. Gezi konusunda paylaşımlar yapan bir fenomenin paylaşımlarında bahsettiği yerlerle alakalı görselleri mutlaka yüklemesi gerekiyor. Yemek tariflerinde ise yapılış aşamalarında ve bittiğinde yemeğin fotoğraflarının çekilmesi gerekiyor. Bu alanda paylaşımlarda bulunan çok fazla insan olması yemek fotoğrafçılığı adında bir meslek ortaya çıkmasına neden oldu. Her bir kategorinin ise hitap ettiği yaş ve cinsiyet farklı oluyor. Binlerce farklı kategoride paylaşımlar yapmak mümkün oluyor. Önemli olan ise, dijital platforma paylaşımlarla ilgili ikonlar ve varsa logo yerleştirilmesi. Ürün ya da hizmet satışı yapılan bir hesap bulunuyorsa, ürünlerin fotoğraflarının net bir şekilde yüklenmesi gerekiyor. Kişisel duygu ve düşünce aktarımı yapılan bir platformda, eleştiri seviyesinin doğru şekilde ayarlanması önem taşıyor. Fenomenlerin yaptığı paylaşımlarda seo uyumu da göz önünde bulunduruluyor. Bunun için bazı kelimeleri kalın olarak oluşturuyorlar. İçeriklerine paylaşımlarla alakalı ilgi çekici görseller ekliyorlar.

Hesap Analizi Yapılmalı

Sosyal medya hesaplarının analizinin uzman kişiler tarafından yapılması gerekiyor. Günlük ziyaretçi ve takipçi artışının düzenli bir şekilde takip edilmesi belirlenecek stratejilerin ne olacağı konusunda hesap sahibine fikir veriyor. Yapılan her değişiklik sonrasında da takipçilerin sayısında değişim olup olmadığının gözlenmesi gerekiyor. Buna bağlı olarak, değişikliklere devam edilebiliyor ya da vazgeçilebiliyor. Her gün belirli bir saatin sosyal medya uzmanı tarafından sosyal medya hesaplarının yönetim ve analizine ayrılması gerekiyor. Her geçen gün gelişen ve değişen bir dünya olan dijital ortamlara uyum sağlamak da önem taşıyor. Gelişmeleri takip etmeyen ve güncel olmayan bir platformun çok fazla ziyaretçiye sahip olması mümkün olmuyor.

Videolarla Fenomen Olmak Mümkün

Çekilen videolarla fenomen olmak söz konusu olabiliyor. Bazı fenomenler dünya çapında büyük bir pazar payı olan her gün milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilen Youtube sitesinde kendilerine ait kanallar açıyor. Bu kanallar aracılığıyla yaptıkları paylaşımlarla tanınıyorlar. Ancak, her sosyal medya platformunda uyulması gereken kurallar değişiyor. Her gün binlerce video bu platforma yükleniyor ve izlenme sayısının artması bekleniyor. Yüklenen videoya ilişkin mutlaka bir açıklamaya yer verilmesi gerekiyor. Videonun başlığının olması da ziyaretçilerin talebini artırıyor. Böylece video daha çok sayıda izleniyor. Paylaşılan içeriğin profesyonel bir ekiple hazırlanmış olmasa da kaliteli bir nitelikte olması gerekiyor. Popüler kültürün önem verdiği konularla ilgili video çekmek hesap sahibinin avantajlı olmasını sağlıyor. Daha çok bilinen konular kullanıcılara daha ilgi çekici geliyor. Belirli bir konuyla ilgili duygu, düşünce ve tecrübelerin açıklanması video yoluyla sağlanabiliyor. Böylece kalabalık bir grup tarafından tanınma imkanı yakalanmış oluyor. Yüklenen videoya ilişkin yapılan yorum sayısının fazlalığı da fenomen olmaya ne kadar yaklaşıldığını gösteriyor. Açılan Youtube kanalında, varsa diğer sosyal medya hesaplarına ilişkin linklerin yer alması da tanınırlığı artırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir